Як економити електроенергію у помешканні, офісі чи на виробництві?

Проблема раціонального використання енергоресурсів нині як ніколи на часі. Вчені підрахували, що переважна більшість електроенергії у світі виробляється шляхом спалення цінних корисних копалин. Як наслідок, у повітря викидаються тони вуглекислого газу, що є однією з причин парникового ефекту. Окрім того, нераціональне використання електроенергії змушує переплачувати за неї, що може відчутно зашкодити будь-якому гаманцю. Тому маємо кілька порад як заощадити.

Почати варто зі встановлення сучасних електроприладів, світильників з датчиками руху і налаштування роботи техніки в режимі економії. Великий відсоток електроенергії використовується на освітлення кімнат, у яких ніхто не перебуває та техніки, якою ніхто не користується.

В офісах і на виробництві рекомендується застосовувати достатню кількість природнього освітлення, відкривати фіранки, тримати чистими вікна, фарбувати стіни у світлі кольори (таким чином відбивається до 80 % сонячних променів). Покращити умови роботи допомагають енергозберігаючі освітлювальні лампи. Вартість їх вища, ніж звичайних, однак замінювати їх доводиться набагато рідше – приблизно раз на три роки. LED потужністю 5 Вт може замінити лампу розжарювання потужністю 50 Вт, при цьому споживаючи вдесятеро менше електроенергії.

Застаріле електрообладнання слід оновлювати, адже витрати на нього компенсуються ефективністю роботи нових приладів і зниженням їхнього енергоспоживання.

Споживачам, у тому числі, побутовим пропонується суттєво зменшити рахунки у своїх платіжних документах, встановивши зонні прилади обліку електроенергії. Двозонний електролічильник дозволяє економити до 50 % від звичайного тарифу у нічну пору: з 23:00 до 07:00 ранку. Решту доби електроенергія облікуватиметься за повною вартістю.

Для споживачів із тризонними приладами обліку, під час пікового навантаження (з 8:00 до 11:00 та з 20:00 до 22:00) потрібно сплачувати на 50% більше від тарифу. У години напівпікового навантаження (з 7:00 до 8:00, з 11:00 до 20:00, з 22:00 до 23:00) – по діючому тарифу, у нічний час (з 23:00 до 07:00) – по тарифу, що на 60 % менший від діючого.

Подекуди споживання електроенергії зростає через несправності в електропроводці. Її заміна дає можливість підвищити пожежну безпеку та заощадити. З цією ж метою використовується стабілізатор напруги. Обладнайте світлорегулятори, що допоможе змінювати ступінь освітленості приміщення залежно від потреби.

Використовуйте всі електроприлади раціонально, дотримуючись інструкцій. Комп’ютер у режимі очікування споживає вдесятеро менше електроенергії ніж увімкнений. Ще більше можна зекономити, якщо вимикати його з розетки. Так само слід чинити з телевізором, зарядним пристроєм від телефону тощо. Надмірно яскравий монітор при роботі за компʼютером шкодить зору і гаманцю. Можна знизити споживання енергії, якщо зменшити його яскравість.

Сучасна побутова техніка класу А+, А++, А+++ потребує набагато менше енергії, ніж будь-яка інша. Причому різниця може складати до 50 %. Обирайте економний режим роботи пральної машини, достатньо завантажуйте її, щоб не використовувати електроенергію даремно, але перевантажувати її не слід – результатом може стати збільшення електроспоживання.

Холодильник встановлений поблизу джерела тепла: плити або радіатора, вимушено працює в посиленому режимі для підтримки необхідної температури, тому використовує в кілька разів більше електроенергії. Потрібно знайти для нього прохолодне місце. Слід своєчасно розморожувати холодильник, оскільки через появу криги на стінках, електроспоживання зростає до 15-20 %. Не залишайте його відкритим на тривалий час та не ставте в нього гарячу їжу. Продукти зберігаються свіжими при +6˚в холодильнику і при -18˚ – в морозильній камері.

Накип до тридцяти разів погіршує провідність тепла в електрочайнику. Регулярна заміна пилозбірника в пилососі – ще один спосіб раціонального споживання.

Багато струму поглинають обігрівальні прилади в осінньо-зимовий період. Заощаджувати допоможуть тепловідображуючі екрани з фольги встановлені за обігрівачами, це сприятиме підвищенню температури у приміщенні на 2-3 градуси.

Можна заощадити, утепливши вікна, через які втрачаєся до 50% тепла, вхідні двері, балкони, підлогу у приміщенні.

З розвитком сучасних технологій зʼявилася й безліч інших способів, що допомагають зекономити: можливості для дистанційного керування освітленням, електроопаленням, роботою електроприладів або ж програмування їх ввімкнення та вимкнення залежно від необхідности.