Пільги та субсидії

Інформація про зміни в алгоритмі безготівкової оплати житлових субсидій та пільг

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 року № 1176 «Деякі питання житлових субсидій населенню у грошовій формі», було прийнято рішення про надання житлових субсидій населенню у грошовій формі. Правила призначення допомоги у сплаті за комунальні платежі залишилися тими самим, змінився лише алгоритм виплати.

Монетизація пільг і субсидій відбувалася у три етапи. З 1 січня 2019 року, участь у ній почали брати сімʼї, які звернулися за допомогою вперше. Субсидія від держави їм надходить на персональні облікові записи в АТ «Ощадбанк». Банк розраховується за субсидіантів з надавачами комунальних послуг та інформує SMS-повідомленням про суму, яку їм потрібно доплатити. Сімʼям, які беруть участь у монетизації, не потрібно щомісяця сплачувати обов’язковий платіж окремо за кожен вид послуги. Держава через АТ «Ощадбанк» відшкодовує частину комунальних платежів, в межах виділеної субсидії та соціальних норм, а субсидіанти сплачують решту рахунку.

Наприклад, домогосподарству виділена субсидія на газ, воду та електроенергію у розмірі – 1 500 гривень. А сума всіх комунальних платежів – 2 000 гривень. Відтак, 1 500 субсидійних гривень АТ «Ощадбанк» перераховує надавачам послуг та інформує субсидіанта про те, що йому залишилося доплатити 500 гривень.

На другому етапі, з 1 травня 2019 року, монетизація торкнулася тих, хто отримує субсидію чи пільгу вже багато років, у тому числі, в літній період.

Під час третього етапу, що стартував з 1 жовтня 2019 року, почала діяти повномасштабна монетизація, тобто кожен, одержувач житлової субсидії, отримує за результатами опалювального сезону готівкою все, що було ним заощаджено.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі» (зі змінами та доповненнями внесеними Постановою КМУ від 14.08.2019 року № 807), з 1 жовтня 2019 року запроваджено механізм монетизації пільг на оплату житлово-комунальних послуг, що передбачає виплати пільг проводити людям, а не підприємствам-надавачам послуг. Нею затверджено «Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі» (надалі – Порядок). Одночасно функціонують дві системи надання пільг у грошовій формі, а саме: готівкова та безготівкова.

Згідно з пунктом 7 Порядку, пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов`язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми пільг, перерахованої виконавцям комунальних послуг або виплаченої таким пільговикам готівкою.

В платіжних квитанціях за житлово-комунальні послуги з жовтня 2019 року не вказується розмір пільги. Тому, з 1 жовтня 2019 року, розрахунки за спожиту електричну енергію слід проводити у повному обсязі (без урахування пільгової знижки).

Ті, хто отримує пільги у безготівковій формі, як і раніше, сплачують, частину платежу надавачам послуг, а решту суми за них перерахує АТ «Ощадбанк» (за наявності відомостей про номер мобільного телефону, пільговик отримує повідомлення від банку про проведення платежів).

Пільги у безготівковій формі призначаються усім пільговикам автоматично, за прикладом безготівкового надання субсидій через АТ «Ощадбанк». Для цього банк веде у своїх автоматизованих системах обліку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходять на рахунок для виплати пільг для кожного пільговика індивідуально. Після цього, АТ «Ощадбанк» переказує кошти на рахунки виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між ними та банком. Перейти з однієї форми виплати на іншу можна двічі на рік – перед початком або наприкінці опалювального сезону.

Зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 року № 483 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії», що були внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2020 року №1325, не зачіпає механізм призначення та виплати пільг і субсидій.

Постачальник електроенергії не здійснює розрахунок пільг та субсидій, і не контролює відповідні виплати. Їх проводить виключно Управління праці та соціального захисту населення, до якого потрібно звертатись всім пільговикам та субсидіантам.

За отриманням додаткової інформації про призначення житлових субсидій чи пільг, необхідно звертатися до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення: https://www.adm-pl.gov.ua/sites/default/files/upload/soczahust/yszn.pdf.